Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.03.2010 18:18 - Чакаме тоталното срутване
Автор: geryordanova Категория: Регионални   
Прочетен: 2685 Коментари: 12 Гласове:
19


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
image
КАКВО ЧАКА ПРЕМИЕРЪТ? ТОТАЛНОТО СРУТВАНЕ НА СТРАНАТА ЛИ?"

Аудио файлът: http://www.bnr.bg/sites/horizont/Shows/Current/12plus3/economy/Pages/ДИванов.aspx 
 

image

Всичко, което се случва, изглежда като един мрачен абсурден цирк, защото в страната има законно избрано правителство, а ние все още не сме видели проектът Борисов-Дянков за антикризисна програма, заяви макроикономистът и председател на гражданско сдружение "Глас" Димитър Иванов. "Това, което виждаме, са проекти и предложения на различни организации, които имат чисто консултативни функциии като социалните партньори, работодателите, експертите и т.н. ...250 дни правителството не може да излезе с проект за антикризисна програма, но в същото време премиерът обещава за 540 дни да извади България от кризата. Това са пълни абсурди", каза Иванов. Според него час по-скоро проектът на правителството трябва да се сложи на масата за общонародни консултации, след което да бъде вкаран в парламента и чак тогава да се търсят с какво са съгласни или несъгласни социалните партньори, работодателите, експертите, гражданските сдружения, икономическите институции и международната финансова общност. "Това ние го нямаме. И тази оценка за потентността на икономическата и финансова политика на правителството вече се дава всеки ден. Ние я чувстваме вътре в страната, чувстваме я и отвън. Ето, негативното внимание на международните финансови анализатори от това, което можеше да се случи в Латвия и Литва, днес се прехвърля към България. Така че пак питам: какво чака премиерът? Тоталното срутване на страната ли?", добави той.
За онези, които четат сигналите на кризата по верен начин, ключът за преодоляването й е в две неща: задлъжнялостта и следващото от нея потиснато потребление, смята Иванов. "Ако в страната няма потребление, а няма потребление, защото хората са обеднели, безработицата и страхът от нея създават огромна паника и всичко това руши потреблението. Ако няма потребление, обяснявам го съвършено просто, няма търсене на пазара. Ако няма търсене, няма производство в икономиката. И какво предлага правителството? Значи вие вместо да се опитате да стимулирате потиснатото, уплашеното потребление, правителството иска още повече да го потисне с увеличаване на ДДС, защото увеличаването на ДДС удря потреблението. Това не е данък, който се отразява в крайната печалба", категоричен бе макроикономистът.
Има две неща - едно е да лекуваме бюджета, друго е да лекуваме кризата, посочи той. "Някъде тези две неща се покриват, но не във всичко. И когато говорим за повишаване на ДДС като временна мярка за запълване на бюджетния дефицит с някакъв обем пари, пак искам да кажа: тази мярка в момента е прокризисна мярка, защото тя няма да стимулира потреблението. Нестимулирането на потреблението означава още по-голямо намаляване на търсенето, означава още по-ясна, бавна смърт на българската икономика", добави Иванов.
Според него част от мерките, предложени от работодателите и социалните партньори са правилни. "Единствената кардинална мярка е навлизането в страната на нов, свеж финансов ресурс. Скептичен съм, че на фона на онова, което се случва в Европа и около нас, този заем може да се осигури на евтина цена за българската икономика чрез емитирането на облигационен заем. Считам, че час по-скоро ние трябва да отидем на едно гъвкаво споразумение с Международния валутен фонд. Също е много важно действително да продължи съкращаването на разходите в държавната администрация. Без това въпросът за бюджета не може да бъде решен. Така че реформа в държавната администрация е просто кардинално необходима и има възможност за свиване на нещата, така че това трябва да стане час по-скоро. Третата мярка, която може в момента да донесе нов свеж финансов ресурс в бизнеса, е одобряването и приемането на националния план на Бъългария за разпределение и продажба на карбоновите емисии. Това носи на българските фирми над 1,5 млрд. евро в момента незабавно и това може да бъде решено в рамките на два до три месеца. Става дума хем за частния сектор, хем за държавния сектор ... Задължителен също така е въпросът за подпомагане дохода на домакинствата", посочи макроикономистът. Той смята, че това, което изключително слабо е застъпено в пакета от мерки на работодатели и синдикати, е сферата на малките и средни предприятия. "Малките и средни фирми загиват. Никой не им дава кредити и те не могат да се оправят в тази изключително сложна ситуация, т. е. един жизнен сектор от българската икономика през следващите 2-3 години може да загине напълно", добави Иванов.
Според него кризата в еврозоната се разраства и Европа е по-жестоко ударена от Америка. "Днес започва в 5 часа следобед в Брюксел нова среща на върха, която ще обсъжда ситуацията в Гърция, в Португалия, вчера бе смъкнат кредитният рейтинг на Португалия. Ирландия, Италия, Испания са пред колапс на икономиките. Т.е. кризата ще продължи в реален аспект минимум 6-7-8 години и ние не можем да правим антикризисна програма, която да не е съобразена със стратегическите цели на това, което се случва в Европа, в Европейския съюз. Ето днес госпожа Меркел в 5 часа беше обявено, че ще постави въпроса за цялостна реформа на пакта за стабилност, тъй като Пактът за стабилност е по същество избушен ... Над половината от членовете на Пакта за стабилност имат бюджетни дефицити, надхвърлящи лимита, и то с над 2-3 пъти. Еврозоната не може да реши проблема на един от своите членове, а сега стават минимум 5-6 члена. Вероятно ще се стигне до помощ от страна на МВФ. Да, България има специфични характеристики на своята криза, но сериозното, мъдрото решение трябва да се търси в абсолютна координация с ЕС, с МВФ и с една стратегия за икономическо развитие и излизане на България от кризата. Защото какво ви казва финансовия министър? Ами, вика, ние сега април-май излизаме. Какво значи излизане от кризата? Утре да ни дадат, да изсипят 2-3 млрд. в икономиката, за какво излизане от кризата става дума? България ще излезе от кризата и трябва да излезе под друг модел на икономическо развитие. Иначе цената ще продължи да я плаща целия народ", завърши експертът. 




Гласувай:
19



1. burov - Ако начело на държавата стоеше този ...
26.03.2010 18:43
Ако начело на държавата стоеше този човек, а не това голямо недоразумение в момента, ситуацията за нас българите би била коренно различна.
Ако бяха предприети антикризисните мерки още в началото на мандата, сега нямаше усилено да вървим надолу към дъното!
цитирай
2. chara - Не съм икономист, но казаното ми звучи логично и разумно!
27.03.2010 15:11
Ама, какво от това!
Въпросът е да звучи разумно за онези, които вземат решенията ...
цитирай
3. injir - Пак цената трябва да я плаща наро...
28.03.2010 15:44
Пак цената трябва да я плаща народът. Който крал- крал. Който .... - .... Та, така.
цитирай
4. edinman - "А сега накъде"
28.03.2010 16:30
Този въпрос ще ни следва вечно май,защото не се намери нито воля ,нито възможност отговорни хора да се заемат с решаването му!
Българите ,не дадохме шанс на такива хора!Заслужихме участа си!
цитирай
5. kostadin - Интересно още колко години ще се ...
28.03.2010 23:19
Интересно още колко години ще се правим на ущипани госпожици!
цитирай
6. bowman - ..
29.03.2010 19:09
Както chara написа, думите от текста в постинга звучат логично. Отговора за забавянето на " адекватните действия по подразбиране " може да бъде в чакането на отговори от някъде, например европейския съюз . Наистина ; )
Никой не пита защо март месец изведнъж бюджета има 2 милиарда и нещо минус, никой не търси сметка за обявените подписани от предишното правителство необезпечени плащания и мълчанието досега на настоящето такова.
Има прекалено много недомлъвки и то не само от страна на правителството.

По принцип коментарът от номер 5 не ми допада като маниер, но е удивително на място.
цитирай
7. bowman - link
29.03.2010 19:47
http://www.dnes.bg/politika/2010/03/29/borisov-dni-moga-da-govoria-za-poraziite-ot-poslednite-4-godini.88543
цитирай
8. flyco - ...
30.03.2010 17:00
Ситуацията у нас напомня на тази в Германия през пролетта на 1945-та. Какво ще стане е ясно, но всички очакват ефекта от "тайното оръжие". Чакали чакали, докато паднал тавана и видели, че такова няма.
цитирай
9. flyco - между другото
30.03.2010 17:06
Не споделям мнението на професора за сключване на споразумение с МВФ пък било то и гъвкаво. Просто България днес не може да сключи гъвкаво споразумение с никого.
цитирай
10. kostadin - За flyco -а защо не и за другите
31.03.2010 00:07
Тези номера с частните сдружения на международните банки са измислени за улеснение на крадците у нас.Те са лошите и пречат на нашите хвалипръцковци.
цитирай
11. valsodar - Спокойно, всичко с времето си
31.03.2010 07:32
Няма как да се мине без това, което предстои.
Това е цената на политическата слепота, безхаберие и всенародно нежелание, от нас да зависи животът ни, щом всеки един път на избори се тръгва с идеята за спасители и месии.

То е ясно, че не опре ли ножът до кокала, никой в държавата ни няма да се събуди, така че - Всяко зло за добро!
цитирай
12. saradiva - За Кризата в БГ
05.04.2010 09:57
Напълно съм съгласна с написаното от burov.
НО
БГ-политиката е гол популизъм.
Обичайни заподозрени, с обичайно подозрителни намерения, постилат подозрителен път към ... поредните подозрителни избори.

А плебсът умозрително разсъждава...

Този омагьосън кръг е всъщност Кризата в БГ.

Някой да се сеща как се излиза от омагьосан кръг?!

цитирай
Търсене